Aktywa i Pasywa

Zasadniczym fundamentem sukcesu finansowego i zachowania dodatniego przepływu pieniędzy jest rozgraniczenie pomiędzy tym, co rzeczywiście jest aktywem a pasywem.
Według R. Kiyosakiego, aktywa stanowią wszystko to, co regularnie wkłada pieniądze do naszego portfela. Pasywa stanowią wszystko to co wyciąga pieniądze z naszego budżetu.
W skrócie, aktywa generują zyski, pasywa generują koszty.

Aktywa, przykłady:

1. Papiery wartościowe
M.in. akcje, obligacje,  polisy ubezpieczeniowe. Uzyskujemy przychód z portfela inwestycji.
2. Nieruchomości
Mieszkania, domy, lokale użytkowe, z których korzystają inni a nie my. Uzyskujemy przychód pasywny.
3. Różnego rodzaju biznes.
Uzyskujemy przychód pasywny.

Tak do informacji, wszelkie definicje aktyw są zbieżne ze sposobem myślenia R. Kiyosaki. Zaraz zapewne pojawią się głosy ekonomistów że znaczenie słowa aktywa jest zupełnie inne (że aktywa z bilansem ujemnym są nadal aktywami, tak to prawda), ale zostawmy to. Najważniejszym celem tego wpisu jest zrozumienie istoty zagadnienia, czyli skupienie się na tym jak gromadzić wokół siebie "aktywa" które będą na nas pracowały, co finalnie pozwoli nam uzyskać niezależność finansową i wolny czas który możemy spożytkować tak jak tylko chcemy.

Tak więc dalej:

Czy lokata bankowa to aktywa? - Zdecydowanie nie, dochód z lokaty jest mniejszy do wielkości inflacji.

Czy samochód to aktywa? - Nie jeżeli korzystamy z niego sami, auto generuje koszty (opłaty, amortyzacja, traci na wartości). Tak jeżeli to samochód który zarabia na siebie, np. jest podnajmowany (zyski są większe a niżeli koszty utrzymania i spadek wartości auta).

Mieszkanie na wynajem to aktywa? - Tak, załóżmy że kupimy mieszkanie za kwotę 120 000 zł., mieszkanie wynajmujemy za kwotę 1 100 zł. miesięcznie z następującym założeniem że inne opłaty licznikowe i czynsz do administracji opłaca bezpośrednio najemca (lokator) z pominięciem właściciela lokalu.

Trochę wyliczeń:

Przychód roczny: 12 m-cy * 1 100 zł = 13 200 zł
Podatek od najmu prywatnego 8,5%, kwota w skali roku: 1 122 zł
Dochód roczny: 13 200 zł - 1 122 zł = 12 078 zł

 

Z powyższych wyliczeń wynika że mieszanie na wynajem przynosi nam około dziesięcioprocentowy (10%) dochód w skali roku.

Znajdź swoje aktywa

  • filmy i poradniki na YouTube które zarabiają na dobrej konwersji,
  • jak już wspomniałem to są mieszkania bądź lokale na wynajem ale także w mieście mogą to być miejsca parkingowe które możesz wynajmować o ile widzisz taką możliwość,
  • w miejscowości turystycznej można kawałek podwórka zagospodarować np. na pole namiotowe, wszystko zależy od naszej inwencji,
  • pracujesz i zarabiasz? gospodaruj środkami tak aby systematycznie powiększać oszczędności które z czasem przeznaczysz na inwestycję, nie zapominaj o edukacji finansowej.

Komentarze


Napisz komentarz:

Podpis:


   =  (Antyspam)  

O mnie:
Pewnie że chciałbym być bogatym!

Pisze jako:
Wojownik
Bo w biznesie jest jak na wojnie :)